Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

1.4.3 Štíty

Základ štítu tvoří dřevěná deska, zhotovená z jednoho kusu dřeva, nebo klížených štípaných prken (nález z La Téne či v Hjortspringu), či přepychovější z klížených, křížem překládaných dýh (nález v Káhiře).

Materiálem je dub, lípa, olše, javor a bříza. Deska štítu je rovná, někdy mírně prohnutá ve svislé ose. V průřezu se deska ztenčuje směrem k okraji cca z 1,2 cm až na 0,4 cm (zřejmě kvůli váze). Tvar je nejčastěji oválný 125x50 cm. Uprostřed desky je oválný otvor pro ruku bojovníka. Povrch desky je potažen nevydělanou kůží. Ta se natahovala „za mokra“, po vyschnutí těsně přilnula k platu a vytvrdla.
Středem štítu po svislé ose se táhne dřevěné žebro, zvyšující pevnost štítu. Uprostřed je vypouklé, z vnitrní části má dutinu pro ruku bojovníka. Další částí štítu je kovová puklice, chránící střed štítu. Její funkce byla dvojí. Chránit ruku bojovníka, a pakliže štít mel žebro, byla jeho hlavním fixačním prvkem. Tvary puklic byly různé, nejčastěji ale pásové, kryjící vypouklý střed žebra. Na vnitřní straně štítu je železné držadlo obložené kůží, lýkem nebo dřevem. Poslední důležitou částí štítu je kování okraje. Byl okovaný buď pouze na spodním okraji nebo na horním a spodním okraji, nebo po celém obvodu. Okraje levnějších štítů byly zřejmě místo kování zpevněny pásem tvrdé kůže.
Štíty nejstaršího laténského období jsou celodřevěné, puklicemi jsou opatřeny až štíty mladší.

041 1w

Část reliéfní výzdoby svatyně v Pergamonu s vyobrazením keltského štítu s pásovou puklicí (podle H. Polenze)

056 077 1w042070wk0065w

Odkazy:
3.07.4.2.9 Výrobky - zbraně, vybavení bojovníka - kování štítu
3.07.4.2.9 Výrobky - zbraně, vybavení bojovníka - puklice
3.12.10 Zpracování dřeva - Výroba štítu

PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Štíty

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo