Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

Analýza bronzové sekery z Hroznětína

Traseologická analýza bronzové sekery z Hroznětína (okr. Kralovy Vary) autorů Petr Krištuf, Matěj Boháč byla publikována v Archeologie západních Čech 13, 2017.

Na sekeře byly při výzkumu nalezeny relativně hluboké rýhy v těsné blízkosti ostří, rýhy vzniklé při broušení ostří, mělké dlouhé rýhy na břitu a také dlouhé drobné rýhy na týlu a stopy po kovářském náčiní.
Sekera se středovými laloky z depotu u Hroznětína byla pravděpodobně před tím, než se stala součástí depotu, užívána k povrchovému opracování dřeva. Byla touto činností otupena a ostří bylo broušeno. Vzhledem k faktu, že depot je interpretován jako votivní, je pravděpodobné, že se do těchto depotů ukládaly i artefakty běžně užívané. To ale nevylučuje, že některé artefakty bylyvy robeny pouze pro tento účel.
Datování: pozdní doba bronzová

sekera w

Hroznětín (okr. Karlovy Vary). Celkové fotografie obou stran sekery. Patrné jsou stopy po kovářských nástrojích mezi laloky.

Literatura: Petr Krištuf – Matěj Boháč: Traseologická analýza bronzové sekery z Hroznětína (okr. Karlovy Vary)
Academia.edu

PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Hroznětín , Doba bronzová

Tagy: Doba bronzová

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo