kelt hlava

Keltové, Encyklopedie Keltů

Gundestrup (Dánsko) - nález drahocenného pozlaceného stříbrného kotle s vyobrazeními keltských bohů (?) a snad navzájem spolu souvisejících mytologických scén. (3. až 2., možná i 1 st. př. n. l.).

Nález tohoto kotle je považován za mimořádný objev. Je vyroben ze stříbra, původně byl zlacený a byl nalezen v severním Jutsku, Dánsko roku 1891 v rašelině nedaleko Borremosu. 
Na nálezu je paradoxní, že se jedná o nekrásnější keltský kotel a byl nalezen na území obydleném Germány a nikoli Kelty. Jak se tam dostal? Snad jej s sebou přinesla do Jutska keltská komunita nebo skupina druidů, či byl součástí válečného lupu tamních germánů. Kotel se skládá z dvanácti desek, puklice a je zdoben mytologickými výjevy s lidskými a zvířecími motivy.
Na základě umělecko historického rozboru a také mytologického obsahu je původ kotle hledán v dílnách v Thrákii, jiní za práci podunajských Skodisků nebo střední či severní Galii a také keltsko-ligurském území (mytologie zobrazených scén není thrácká ani galatská...).
Je přijímán názor, že postavy na kotli jsou zobrazeními největších keltských bohů - Taranis, Esus, Teutates, Cernunnos, Rigany. Scény jsou vykládány jako iniciační obřady či oběti (lidské i zvířecí - býk), případně i jako jeden ucelený a základní keltský mýtus o bohyni Rigani a jejích proměnách.

Fotogalerie: {phocagallery view=category|categoryid=154|limitstart=0|limitcount=20}

Keltské hlavy a postavy

Keltské hlavy a postavy

Nová kniha Keltské hlavy a postavy od Jiřího Waldhausera

Více

Keltika

Keltské hlavy a postavy

Nová kniha Keltika - kniha o Keltech z pohledu 21. století

Více

Keltská přírodní magie Wicca

Keltská přírodní magie Wicca

Wicca, moderní náboženství čarodějek a čarodějů

Více

Keltské vzory

Keltské vzory

Praktické návody na tvorbu magických keltských vzorů

Více