kelt hlava

Keltové, Encyklopedie Keltů

Velký ohlas a polemiku vyvolalo počínání obce Dolní Břežany na jedné významné archeologické památce, oppidu Závist. V závěru roku zde v tichosti vyrosla poměrně velká rozhledna. A to není vše - v prostoru zavezeného archeologického výzkumu na akropoli zde mají být umístěny betonové tvary připomínající nejvýznamnější nalezené stavby. Má se sem navozit ca 340 m3 betonu a 180m3 kamenné drtě!

Jak k tomu došlo? Obec Dolní Břežany ve spolupráci s dalšími subjekty připravilo Projekt Zpřítomnění národní kulturní památky Závist. Veřejnosti byl projekt představen až 14.12.2021 (v té době již rozhledna stála...) viz odkaz a vznikla petice proti této stavbě. Nyní je otázka, zda lze jednání ještě zvrátit a hlavně jak zodpovědně toto místo upravit, prezentovat či ponechat? Osud tohoto místa a jeho genius loci nám rozhodně není lhostejný!

Jistě je vhodné realizovat část projektu týkající se virtuální reality, ale jak dál. Když jsme před čtvrt stoletím, ještě před zasypáním výzkumů, navrhovali konzervaci nálezů a prezentaci danou té době, tak nebyly finance. Později v rámci projektu Keltská Evropa byla celá akropole zavezena drtí a hlínou a tím došlo ke konzervaci prostoru. Byly vyznačeny významné stavby betonovými patníky, ale ty jsou nyní již vandaly zlikvidovány a lokalita je opět pustošena. Nabízí se jít cestou zahraničních zkušeností, ale jakou vybrat variantu? Vše bude ale jistě opět závislé, že nebudou peníze? Tak budu doufat, že tomu tak nyní nebude...
Budete-li mít nějaké poznámky, dejte je do mailu nebo na náš facebook, díky.
Vašek Horák

Keltské hlavy a postavy

Keltské hlavy a postavy

Nová kniha Keltské hlavy a postavy od Jiřího Waldhausera

Více

Keltika

Keltské hlavy a postavy

Nová kniha Keltika - kniha o Keltech z pohledu 21. století

Více

Keltská přírodní magie Wicca

Keltská přírodní magie Wicca

Wicca, moderní náboženství čarodějek a čarodějů

Více

Keltské vzory

Keltské vzory

Praktické návody na tvorbu magických keltských vzorů

Více